ویلاگ زوجیت

کلمات کلیدی

ازدواج

دانلود رایگان

گام به گام کتاب کار زبان یازدهم

کتاب کار زبان یازدهم با جواب

پاسخ تمرینات کتاب کار زبان یازدهم

حل کتاب زبان یازدهم

حل تمرین کتاب کار زبان یازدهم

حل تمرین درس 2 کتاب کار زبان یازدهم

جواب کتاب کار انگلیسی یازدهم درس 3

جواب تمرین های زبان یازدهم

ترجمه کتاب کار زبان یازدهم

ترجمه درس سوم زبان یازدهم

گام به گام فصل دوم شیمی یازدهم

پاسخ سوالات کتاب شیمی یازدهم فصل دوم

حل تمرین های دوره ای فصل دوم شیمی یازدهم

حل تمرین فصل سوم شیمی یازدهم

حل تمرین فصل دوم شیمی یازدهم

حل تمرین دوره ای فصل دوم شیمی یازدهم

جواب خودرابیازمایید شیمی یازدهم

جواب تمرین های شیمی یازدهم

جواب تمرین های دوره ای فصل دوم شیمی یازدهم

گام به گام زمین شناسی یازدهم رایگان

گام به گام زمین شناسی یازدهم تجربی

پاسخ فعالیت های کتاب زمین شناسی یازدهم

پاسخ فعالیت های زمین شناسی یازدهم تجربی

دانلود رایگان گام به گام زمین شناسی یازدهم

جواب فعالیت های زمین شناسی یازدهم فصل پنجم

جواب فعالیت های زمین شناسی یازدهم فصل ششم

جواب سوالات زمین شناسی یازدهم

پاسخ تمرین های حسابان یازدهم

۹ مطلب در مهر ۱۳۹۵ ثبت شده است

 • ۰
 • ۰

از روزی که برای اولین بار نام سایت های همسریابی و ازدواج های اینترنتی سر زبان ها افتاد بیش از یک دهه نمی گذرد اما بسیاری از ما این روزها مصداق های بسیاری از این نوع ازدواج ها را چه موفق و چه شکست خورده بین اطرافیانمان دیده ایم. 

ازدواج هایی که به واسطه اینترنت و اتاق های چت یاهو و وبلاگ ها شکل گرفت و با ورودشان به فرهنگ کمابیش سنتی جامعه ایرانی موافقان و مخالفان بسیاری را ور در روی هم قرار داد. بعد هم کم کم با همه گیر شدن اینترنت و رایانه در خانه ها سر و کله سایت های همسریابی پیدا شد و بودند کسانی که شانس پیدا کردن شریک زندگی خود را در پروفایل های اینترنتی جست و جو کردند تا حالا که با همه گیر شدن تلفن های هوشمند و شبکه های اجتماعی بخت بسیاری از دختران و پسران ایرانی قرار است در تلگرام و فیسبوک و اینستاگرام و وی چت و... باز شود. 

به عقیده بسیاری از کارشناسان ساختارهای اجتماعی و سنتی در جامعه ایرانی در سال های اخیر آن چنان با سرعتی شتابناک و سرسام آور دستخوش تغییرات بنیادین شده که به مرحله گسست های فرهنگی رسیده و سبب بروز اختلاف سلیقه و دیدگاه و حتی سبک زندگی بین نسل های مختلف شده است. 

نسلی که پدر و مادرهایش تا قبل از عقد همدیگر را ملاقات نکرده بودند و آشنایی و ازدواجشان با رسم و سنت های ویژه اتفاق افتاده این روزها انگار نه قرار است دخترهایش در خانه بمانند تا شاهزاده ای سوار بر اسب سفید زنگ درشان را به صدا درآورد و نه پسرهایش برای انتخاب همسر خود به توصیه عمه و خاله گوش می کنند. همه چیز برای این نسل انگار در گوشی های همراهشان اتفاق می افتد... از بازی های کودکانه تا خاطرات نوجوانانه و آشنایی با عکس سلفی نیمه گمشده زندگی و بعد هم خواستگاری در اتاق های مجازی و بالاخره ازدواج در گروه های تلگرامی!

درست با همین شتاب و به همین سادگی! هرچند ممکن است بعدها همین روند شتابناک و مسیر ساده برای بسیاری به ایستگاه و مقصدی خوب و آرام به نام خانواده ای خوشبخت ختم نشود اما این روزها بازار سایت ها و گروه های ازدواج تلگرامی داغ است. 

ازدواج های تلگرامی!


با وجود اینکه در سال 92 مدیر کل دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان از فرصت شش ماهه ثبت نام سایت های همسریابی غیرمجاز در سامانه آزمایشی الکترونیک صدرو مجوز مراکز مشاوره ازدواج و خانواده خبر داده بود، اما این خط و نشان ها در فعالیت های قارچ گونه این مراکز هیچ گونه محدویتی ایجاد نکرد، بلکه پای فعالیت این مراکز به شبکه های موبایلی مختلف نظیر فیسبوک و توییتر و وی چت و تلگرام نیز باز شده و متاسفانه کم نیستند مراکز و سایت های همسریابی که به فعالیت های همسرگزینی می پردازند.

خواستاگرام؛ یک بنگاه ازدواج در تلگرام!

یک گروه تلگرامی که این روزها سر و صدای بسیاری به پا کرده حالا خوب یا بد بودن شبکه های اجتماعی را به کانون بحث بسیاری از مسوولان و خانواده ها تبدیل کرده است. نام این گروه خواستاگرام است. با درج نام و عکس و اطلاعات متقاضیان ازدواج و دریافت مبلغ 20 تا 40 هزار تومان، شرایط ازدواج آنها را فراهم می کنند. در شرایطی که همه نهادهای مسئول و ذیربط آه از نهادشان بلند است که نرخ ازدواج پایین آمده؛ اما شرایطش را فراهم نمی کنند، چقدر می توان به رشد چنین گروه هایی خرده گرفت؟ حضور چنین گروه هایی در تمامی جهان مرسوم است.

نسرین یک ایرانی مقیم انگلستان است که از طریق یک گروه اینترنتی به نام دوستان ایرانی با همسرش سینا آشنا شده است و ازدواج کرده. او می گوید: «از ابتدای امر قصدم ازدواج بود و می خواستم با مرد ایرانی هم ازدواج کنم. دوستانم هم گروه را درست پنج سال پیش معرفی کردند و بعد عضو شدم، حدود 20 پوند حق عضویت پرداخت کردم و بعد هم با همسرم آشنا شدم و ازدواج کردیم؛ اما مسئله ای که در این گروه ها وجود دارد، این است که هیچ دروغی از دو طرف نخواهید شنید و اگر کوچک ترین دروغی هرکدام بگویند، پیگرد قانونی دارد و حتی ممکن است هرکدام از آنها به زندان بیفتند؛ یعنی همه چیز سفت و سخت کنترل می شود، برای همین خیالم راحت بود».

در شرایط گروه این موارد را درج کرده اند: «الف: با پرداخت 20 هزار تومان، محیطی با عنوان «اتاق خواستاگرام» ساخته می شود، به این طریق امکان مذاکره شما با شخص مدنظر فراهم می شود. در روش الف ما نظر طرف مقابل را جویا نخواهیم شد و شبکه ازدواج هیچ مسئولیتی مبنی بر پذیرفتن یا نپذیرفتن، همچنین مذاکره کردن یا مذاکره نکردن طرف مقابل نخواهدداشت. در این روش در صورت مذاکره نکردن هزینه مسترد نخواهدشد.

ب: با پرداخت 30 هزار تومان قبل از ساخت اتاق خواستاگرام، ضمن ارسال مشخصات و عکس شما، نظر طرف مقابل پرسیده می شود و در صورت مثبت بودن نظر طرف مقابل، اتاق خواستاگرام تشکیل می گردد. 

در روش «ب» اگر طرف مقابل نپذیرفت، می توانید فرد دیگری را انتخاب نمایید! 

پ: در صورتی که تمایل ندارید مشخصات خودتان را روی سیستم خواستاگرام قرار دهید؛ ولی تصمیم دارید با فرد انتخاب خود وارد اتاق خواستاگرام شوید، باید 40 هزار تومان پرداخت کنید. در این صورت بدون استعلام، اتاق خواستاگرام شما فعال خواهدشد و موسسه مسئولیتی مبنی بر پذیرفتن یا نپذیرفتن طرف مقابل نخواهدداشت و هزینه نیز مسترد نخواهدشد. 

توجه کنید که بابت هر بار استعلام 10 هزار تومان از شارژ شما کاسته می شود! شما می توانید شارژ بیشتری را برای چندین انتخاب به صورت هم زمان پرداخت و به نوبت وارد «اتاق خواستاگرام» شوید تا شارژ شما صفر شود. اولین دیدار شما حتما باید در موسسه یا با هماهنگی موسسه انجام شود.

براساس اطلاعات گروه 30 نفر زیر دیپلم، 427 نفر دیپلم، 313 نفر فوق دیپلم، هزار و 409 نفر کارشناسی، 724 نفر کارشناسی ارشد، 114 نفر دکترا و 23 نفر پزشک عمومی، 13 نفر پزشک متخصص و پنج هزار و 979 نفر هم بدون اطلاعات عضو هستند. جالب اینجاست که این افراد نسبت به سابقه ازدواج هم تفکیک شده اند.

ازدواج های تلگرامی!


بدون سابقه ازدواج دو هزار و 248 نفر، متارکه کرده در دوران عقد 116 نفر، متارکه کرده بدون فرزند 301 نفر، متارکه کرده با فرزند 337 نفر و دارای سابقه فوت همسر 53 نفر هستند. مینا یکی از دخترانی است که عضو گروه دختران خواستاگرام است و تنها با 19 سال سن دلش می خواهد زودتر ازدواج کند. برای همین عضو گروه خواستاگرام شده.

او می گوید: تا به حال دو بار در دفتر برایم قرار خواستگاری گذاشته اند. آدم هایی را که دیده ام خیلی دوست نداشتم، اما مسئولان بانک مجردها می گویند پسرهای خوبی هستند. یکی از آنها خیلی شلخته به نظر می رسید و یکی دیگر هم بی خیال بود». مینا در پاسخ به اینکه چرا این قدر زود دست به دامن این نوع ازدواج شده، می گوید: «به خاطر اینکه هم از وضعیت خانه مان خسته شده ام، هم می دانم به خاطر شرایطم کسی به خواستگاری ام نمی آید. ما خانواده خیلی پولداری نیستیم و پدرم هم معتاد است و من می خواهم خودم به خواسته خودم ازدواج کنم و از شر خانه هم خلاص شوم و برای همین هر کاری می کنم تا زودتر بتوانم ازدواج کنم...»

آرمان داوری، مدیریت این بانک اطلاعاتی درباره این بانک اطلاعاتی افزود: «این بانک اطلاعاتی یک سازمان مردم نهاد است و مجوز خود را از وزارت کشور گرفته است».

او که ادعا می کند دکترای مدیریت بهداشت دارد و می گوید بیش از 17 سال است که سمینار ازدواج برگزار می کند، در پاسخ به این سوال که آیا مجور انتشار عکس های افراد را در فضای عمومی دارد یا خیر، می گوید: «ما یک اساسنامه داریم، نه جزییات نامه و در آن قید شده کمک به تحکیم و تشکیل بنیان خانواده، کمک به ازدواج جوانان از طریق شبکه جهانی اینترنت و اخیرا هم کمک به ازدواج جوانان در فضای مجازی و ماطبق اساسنامه عمل کردیم».

وی با اعلام اینکه ما به ازدواج حدود 600 زوج کمک کرده ایم افزود: «البته کار ما بیشتر آموزش ازدواج است و بیشتر این ازدواج ها هم موفق بوده است و تنها دو مورد طلاق داشته ایم و دلیل آن هم این بوده است که طبق راهنمایی ما عمل نکرده اند».

داوری با این ادعا که اولین نفر در کشور است که سمینار ازدواج را برگزار کرده، می گوید: «حدود چهار، پنج سال است که به صورت تخصصی افراد را بری ازدواج به هم معرفی می کنم. ما در حال مدیریت کردن روابط بین دختران و پسران هستیم و این مسئله هم اقتضای رشته من است. من دوره تدریس مهارت های زندگی را در دانشگاه تهران گذرانده ام و برای همین و علاقه مندی های شخصی ام روی این مسئله کار می کنم».

داوری در پاسخ به این سوال که با وجود اینکه وزارت ورزش و جوانان روی این مسئله که با سایت ها و گروه هایی که به صورت مجازی روی ازدواج کار می کنند برخورد می کنند، تا به حال با شما برخوردی نکرده اند، گفت: «من در جلسات وزارت ورزش و جوانان شرکت کرده ام و مشکلی با من نداشته اند و تا به حال هم مخالفتی نکرده اند.» 

وی همچنین درباره صحت و سقم اطلاعاتی که توس طمتقاضیان ازدواج داده می شود، گفت: «این اطلاعات توسط ما بررسی شده و دو قرار اول نیز در دفتر ما گذاشته می شود».

هشدار درباره کانال های همسریابی

با وجود ادعای داشتن مجوز فعالیت از سوی این گروه ها مدیر کل دفتر برنامه ریزی ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان هشدار دارد: هیچ یک از کانال هایی که در تلگرام درباره همسریابی فعالیت می کنند مورد تایید وزارت ورزش و جوانان نیستند و جوانان در دام این کانال ها نیفتند.

ناصر صبحی قراملکی افزود: بعضی سایت ها از برخی دستگاه های دیگر مجوز دارند. وی در ادامه گفت: 50 مرکز مشاوره تخصصی ازدواج مورد تایید داریم که از امکانات بسیار خوبی برخوردار هستند. برخی از آن ها سایت دارند و به صورت قانونی و تخصصی در فضای مجازی فعالیت می کنند؛ اما برخی از افراد از این سایت ها الگوبرداری کرده و اصول اخلاقی و حرفه ای را مقداری زیر پا گذاشته اند. آنان فقط به فکر منفعت طلبی و پول درآوردن هستند.

صبحی قراملکی افزود: حدود 10 کانال و گوره تلگرامی همسریابی- که فعالیت گسترده و کشوری دارند- را شناسایی کرده ایم و گروه رصد دفتر برنامه ریزی ازدواج به عنوان مُراجع با مسئولان این کانال ها تماس گرفتند و در جلسات آن ها شرکت کردند که براساس اطلاعات به دست آمده، فعالیت کانال های تلگرامی به جز افزایش آسیب های اجتماعی هیچ تاثیر دیگری نداشته است.

وی در ادامه گفت: برخی از موسسات مجوز لازم را از بعضی نهادها گرفته اند و شرح وظایفشان هم مشخص است؛ ولی صاحبان آن ها تخصص لازم را در حوزه ازدواج ندارند که قرار شده دستگاه های صادرکننده مجوز، تکلیف این موسسات را تعیین کنند تا آن هایی که خارج از ماموریت خود فعالیت می کنند، توجیه شوند و دوره آموزشی ببینند و در حوزه فعالیت خود کار کنند.

صبحی افزود: در صورت تمایل این موسسات برای فعالیت در حوزه ازدواج و خانواده باید از وجود افراد متخصص به عنوان مسئول فنی استفاده کنند و کار تخصصی انجام دهند. دسته دیگری از موسسات نیز نه مجوز و نه صلاحیت لازم را دارند که طب قانون به نهادهایی مانند پلیس معرفی می کنیم. 

مدیر کل دفتر برنامه ریزی ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان اضافه کرد: کانال های تلگرامی ازدواج و همسریابی مورد تایید ما نیستند و تخصص لازم را ندارند. هر ادعایی مبنی بر برخورداری آن ها از مجوز وزارت ورزش و جوانان صحیح نیست و جوانان مراقب باشند در دام این کانال ها نیفتند، بنابراین اگر فردی علیرغم اطلاع رسانی ما به این کانال ها اعتماد کند خودش مسئول است.

وی خاطرنشان کرد: فرایند ازدواج و تشکیل خانواده مراحل متعددی دارد. اولین مرحله آشنایی دختر و پسر است و حداکثر کارکرد سایت ها و کانال های همسریابی می تواند ایجاد زمینه آشنایی دختر و پسر باشد. طی مراحل دیگر ازدواج، مستلزم ارایه مشاوره های روانشناختی تخصصی است که باید زیر نظر متخصصان و با موضوعیت مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و تعالی خانواده تحت نظر وزارت ورزش و جوانان و یا سازمان نظام روانشناسی انجام شود. 

صبحی قراملکی در پایان گفت: فعالیت کانال ها و سایت های همسریابی به عنوان یک روش آشنایی اگر ساماندهی و کنترل شود ایرادی ندارد؛ ولی متاسفانه صاحبان آن ها نه تخصص، نه توان و نه اطلاعات درستی از فرایند ازدواج و خانواده دارند.

ازدواج های تلگرامی!


ازدواج تلگرامی، خوب، بد یا زشت!؟

در این راستا سید حسن موسوی چلک، مددکار اجتماعی، درباره معایب و محاسن ازدواج اینترنتی می گوید: «این افراد در اینترنت و فضای مجازی دنبال آرمان و آرزوهای خودشان هستند و طبیعی است که در این فضا یک فرد می تواند تجربه آشنایی با افراد مختل را بارها و بارها و حتی هم زمان داشته باشد و در ارزیابی هماهنگی ملاک های طرف مقابل با خود برای ازدواج دچار نوعی سردرگمی شود که انتخاب را سخت تر می کند.

علاوه بر این در برخی از موارد این ارتباطات که ماه ها بدون هیچ آشنایی واقعی به طول می انجامد می تواند فرد را درگیر واقعیت های ساختگی کند. در نهایت اینکه در ظاهر ممکن است استفاده از این فضاها برای همسریابی آسان ترین راه تشکیل زندگی مشترک باشد اما واقعیت این است که اگر این نوع ارتباط با بلوغ عاطفی طرفین همراه نباشد می تواند آسیب های جدی ای را از نظر عاطفی و روانی برای جوانان داشته باشد».

 • احمدرضا زنبوری
 • ۰
 • ۰

خیلی‌ها وقتی وارد یک رابطه جدی به ویژه برای ازدواج می‌شوند برایشان سوال‌های مختلفی درباره ماهیت و درست بودن انتخاب‌شان پیش می‌آید. مجله تایم به تازگی گزارشی را منتشر کرده که در آن به 14 نشانه در زوج‌های موفق اشاره شده است.

14 علامت برای اینکه بفهمید در یک رابطه سالم هستید/گزارش مجله تایم

1- شما می‌توانید به راحتی درباره فکرهایتان حرف بزنید

رابطه زمانی پیشرفت می‌کند که شما بتوانید با شریک‌تان به صورت آزادانه و صادقانه حرف بزنید. پیش برای هیچ موضوعی خط قرمز وجود ندارد و هر دو نفر احساس می‌کنند که حرفهایشان شنیده می‌شود. این ارتباط دو طرفه یکی از پایه‌های اساسی برای پیشرفت یک رابطه است.

2- هر کدام فضای خودتان را هم دارید

اگر شما به کسی عشق می‌ورزید به معنای این نیست که باید هر دقیقه‌تان را با هم باشید. طبیعی است که دو نفر که در یک رابطه جدی هستند اوقات زیادی را با هم بگذرانند اما هر کدام باید بتوانند علاقه‌مندی‌های خود را داشته باشند و زمانی را با دوستان‌شان بگذرانند. این فضای شخصی اجازه می‌دهد که شخصیت فردی هر طرف در کنار شخصیت زوجی رشد کند.

3- شما دعوا می‌کنید!

اختلاف نظر طبیعی است و اگر در رابطه‌ای هستید که هیچ وقت هیچ اختلاف‌نظر حتی جزئی هم نداشته‌اید احتمالا یک جای کار می‌لنگد. اما این را هم در نظر داشته باشید که کسانی که در رابطه‌ای سالم هستند دعواهایشان هم سازنده و عادلانه است. یعنی خبری از برچسب زدن و تحقیر طرف مقابل نیست. در دعوا و اختلاف نظر هم هدف اصلی فهمیدن نظرات طرف مقابل برای بهبود رابطه است نه گرفتن امتیاز از یکدیگر! وقتی هر طرف هم فهمید که اشتباه کرده است راه مشخص است: عذرخواهی می‌کند!

4- خودتان را هم دوست دارید

شما علاوه اینکه به نامزد یا زوج‌تان علاقه دارید خودتان را هم دوست دارید. پس رابطه‌تان را بر اساس یک رویا بنا نمی‌کنید. شما می‌دانید که نه خودتان و نه نامزدتان کامل نیستید و هر کدام نقص‌های خاص خودتان را دارید. بنابراین یکدیگر را بر اساس ارزش‌ها و معیارهایی که اکنون وجود دارد باید بپذیرید نه چیزهایی که در آینده ممکن است یک نفر تبدیل به آن شود.

5- با هم تصمیم می‌گیرید

کسی همه تصمیم‌ها را یک طرفه نمی‌گیرد. نه شما نه زوج‌تان! از اینکه چه فیلمی را ببینید تا اینکه چند بچه داشته باشید شما با هم تصمیم می‌گیرید و به حرفهای یکدیگر گوش می‌کنید. پس از اگر یکبار برای فیلم مورد علاقه یکی به سینما رفتید بار بعد نوبت دیگری است که فیلم خودش را انتخاب کند!

14 علامت برای اینکه بفهمید در یک رابطه سالم هستید/گزارش مجله تایم


6- شما از بودن با هم لذت می‌برید

روابط سالم پر از شادی و خوشحالی است. این به معنای آن نیست که شما هیچ مشکلی ندارید و همیشه فقط قرار است بخندید! اما به معنای این است که زمینه اصلی زندگی شما شاد است و حتی مسائل ساده هم مثل کامل کردن جمله هم یا دیدن فیلم با یکدیگر هم باعث شادی‌تان می‌شود.

7- رابطه شما متعادل است

زمانی همسر یا نامزد شما مجبور است تا دیر وقت سر کار بماند. موقعی هم شما مجبور هستید از پدر و مادرتان نگهداری کنید. این از خصوصیات زندگی است. مسئله اصلی این است که در بلند مدت شما احساس کنید که زندگی متعادلی دارید.

8- با یکدیگر با مهربانی رفتار می‌کنید

هیچ چیز مهمتر از آن نیست که با کسی که دوستش دارید با مهربانی و ادب برخورد کنید. با او همدلی داشته باشید و نگران حالش شوید. اگر می‌بینید که به غریبه‌ها بیشتر از شریک‌ زندگی‌تان احترام می‌گذارید یک قدم به عقب بردارید و نگاهی دوباره به اولویت‌های زندگی‌تان بیندازید.

9- به یکدیگر اطمینان دارید

یک رابطه سالم بر اساس اطمینان و اعتماد است. رابطه شما باید خالی از راز و رمز باشد. در صورتی که نمی‌توانید به شریک‌تان اطمینان کنید همیشه در ذهن‌تان شک و تردید وجود دارد باید خودتان و رفتارهای او را با یک مشاور بررسی کنید.

10- شما اجازه عبور از مسائل را می‌دهید

شریک‌تان شما را اذیت می‌کند شما هم حتما کارهایی می‌کنید که او آزار می‌بیند. حرفهایی می‌زنید که قصدی از آنها ندارید و سوءتعبیر می‌شود. شاید زمانی بی‌ملاحظه رفتار کنید. از دست هم ناراحت می‌شوید اما سرانجام اجازه عبور از مسائل را می‌دهید و یکدیگر را می‌بخشید.

11- شما صمیمی هستید

رابطه زناشویی بخش مهمی از یک زندگی مشترک است اما همه آن نیست. رابطه اصلی نزدیکی در صمیمیت و ارتباط قوی زوج‌ها با یکدیگر است. اگر در یک رابطه سالم هستید احساس ارتباط نزدیک دارید.

14 علامت برای اینکه بفهمید در یک رابطه سالم هستید/گزارش مجله تایم

12- رابطه شما محل امن شماست

رابطه شما باید محل امن و باثبات‌ترین نقطه زندگی‌تان باشد. وقتی از سر کار به خانه برمی‌گردید احساس آرامش داشته باشید. این به معنای آن نیست که شما دعوا نمی‌کنید و اختلاف نظر ندارید! شما اما وقتی اوضاع در زندگی‌تان سخت شود می‌تواند با شریک زندگی‌تان حرف بزنید و مسائل را با او در میان بگذارید.

13- شما با شریک زندگی‌تان حرف می‌زنید

وقتی نگرانی یا دغدغه‌ای دارید شریک‌زندگی‌تان مهمترین کسی است که می‌توانید با او حرف بزنید. اگر در فضای مجازی دنبال حرف زدن درباره دغدغه‌هایتان هستید و دیگران را به همسر یا نامزدتان ترجیح می‌دهید یک جایی در رابطه شما مشکل وجود دارد.

14- شما کلمات جادویی را به هم می‌گوئید

«دوستت دارم»،«ممنونم» و «عذر می‌خواهم»؛اینها کلمات جادویی هستند که در یک رابطه سالم زیاد شنیده می‌شوند!

 • احمدرضا زنبوری
 • ۰
 • ۰

همه ما کم و بیش وقتی در شرایطی نابسامانی گرفتار می شویم گوشمان بر روی هر توصیه ای بسته است و در نهایت راه خودمان را می رویم و کار خودمان را می کنیم. و دلیلمان هم این است که هرکس توصیه ای می کند شرایط ما را نمی داند و به قول معروف نفسش از جای گرم بلند می شود و همین تعبیر می شود دلیل این که راه خودمان را برویم و به کاری که فکر می کنیم درست است ادامه بدهیم و هر تغییری در زندگیمان و تغییر مسیر نادرست به نظرمان غیرممکن برسد.

از دست دادن همسر به هر شکل (جدایی یا فوت) براساس مطالعات موجود یکی از دشوارترین بحران های طول زندگی هر فرد است و این بحران زمانی شدیدتر می شود که فرزند یا فرزندانی هم در کار باشد. مخصوصا برای زنانی که عهده دار اداره زندگی این فرزند یا فرزندان هم شده باشند.

زنی که دچار چنین شرایطی می شود در نخستین برخورد با ماجرا، یک جمله بیشتر در ذهنش نیست، باختن همه زندگی! جمله ای تلخ که شاید در آن لحظه درست به نظر برسد اما بی تردید نقطه پایان نیست. در چنین مواردی معمولا حجم بالای مشکلات مالی به عهده گرفتن وظایف سنگین مادری و پدری توامان در اکثر مواقع توش و توانی برای زنی که سرپرست خانواده باشد باقی نمی گذارد که به مسایل دیگر توجه کند.

زندگی زنان بعد از طلاق

 مسایلی که حتی گاه مطرح کردنش را هم بر نمی تابد و شاید کسی را که از چنین مسایلی حرف می زند متهم کند که مشکلات مرا نمی فهمد و نفسش از جای گرم بلند می شود...! و این یعنی ختم ماجرا و بستن گوش ها به روی هر توصیه. خیلی بیشتر از مشاوره ای اما واقعیت این است که توانایی انسان ها نامحدود است و از این مهم تر این است که علم و تجربه به ما می گوید. تحمل زنان بسیار بیش تر از مردان است و این یعنی درست همان جایی که ما فکر می کنیم، آخر خط است و دیگر کاری نمی شود کرد نقطه یک آغاز است و هنوز خیلی بیشتر از همه کوشش هایی که کرده ایم انرژی و فکر ذخیره شده داریم که بتوانیم از آن استفاده کنیم.

مثلا اگر به یک خانم جوان با یک یا دو کودک تحت سرپرستی اش که از صبح اول وقت در یک کارخانه کار می کند و عصر ساعت 5 مجبور است با مترو یا اتوبوس دو ساعت در راه باشد تا به خانه برسد و با این همه مجبور است به کارهای خانه برسد بگویی که ورزش برای شما لازم است، یا به تغذیه ات توجه کن یا وقت بیشتری برای بچه هایت بگذار بلافاصله از کمبود وقت، نداشتن حوصله و هزار مشکل بازدارنده دیگر حرف بزند اما واقعیت این است که با کمی توجه و اعتقاد به توانایی هایی که هر انسانی دارد انجام همه این ها امکان پذیر است. دکتر رضا پورحسین روانشناس و استاد دانشگاه می گوید: برای چنین خانم هایی مهم این است که تصویری واضح و مثبت از آینده ای مشخص پیش روی خودشان بسازند.

این تصویر باعث می شود که برای رسیدن به این آینده برنامه زندگی شان را طوری تنظیم کنند که همه امور در آن لحاظ شود از رسیدگی به جسم تا توجه به روحیه.

مهم ترین اصل برای حفظ روحیه در چنین خانم هایی این است که باور کنند ازدواج اصل زندگی نیست، هرچند که امر مهمی است اما باید هرچه زودتر این احساس را که در زندگی ضرر کرده اند و یا چرا باید این شرایط برای آن ها پیش بیاید از ذهن خود بیرون کنند، و به سوی یک زندگی بهتر گام بردارند که می تواند جاده ای باشد برای رسیدن به آینده تصویر می کنند.

نگرانی و استرس در مورد بچه هایی که مادر به تنهایی مسئول سرپرستی، تامین زندگی و تربیت آن هاست اصل ثابت و تغییرناپذیر است اما چنین مادرانی دلشوره و استرسی پایان ناپذیر در مورد فرزندشان دارند و فکر می کنند چون شرایط زیستی فرزند آن ها با سایر همسالانش فرق می کند پس آن ها باید از همه وجود خود برای تامین نیازهای عاطفی و مادی فرزندشان مایه بگذارند و در نتیجه در اکثر موارد با محبت بیش از حد از سپردن مسئولیت های حتی کوچک به کودکشان (حتی تا دوران نوجوانی) به فرزندشان پرهیز می کنند مبادا که به او فشار بیاید و یا از نظر عاطفی مشکلی برایش به وجود بیاید و در نهایت با به عهده گرفتن کل مسئولیت های زندگی و محبت های بیش از حد مانع تربیت درست و شکل گیری شخصیت فرزندشان می شوند.

دسته دیگری از مادران با توجه به این که نان آور خانواده می شوند فکر می کنند همه وقتشان را باید بگذارند تا فرزند یا فرزندان تحت تکفل شان از نظر مادی کوچکترین کمبودی نداشته باشند و حتی گاه اقدام به تهیه چیزهایی برای فرزندشان می کنند که در شرایط عادی کم تر کودکی از آن ها بهره مند است و این ها فقط از ترس این است که فرزند یا فرزندان تحت سرپرستی آنان احساس کمبود عاطفی یا مالی نکنند. و در این میان نوعی حس از خودگذشتگی افراطی هم که گاه در مادران ایرانی دیده می شود مزید بر شرایط موجود شده و باعث می شود که این مادران کلا خودشان را در برابر تامین نیازهای فرزندانشان از یاد ببرند.

زندگی زنان بعد از طلاق

احساس ازخودگذشتگی که گاه با نوعی نگاه حسرت بار نسبت به گذشته همراه است و مانع از بازسازی امروز و ساختن آینده خود و خانواده شان می شود. آینده ای که نخستین گام برای رسیدن به آن داشتن یک حس خوب و دومین گام برنامه ریزی درست برای امروز و آینده است.

از برنامه ریزی برای کوچک ترین امور روزمره مثل پخت غذاهای قابل نگهداری در یخچال در روزهای تعطیل و برای چند روز هفته تا سپردن برخی مسئولیت های کوچک به فرزندان با این هدف که هم در مسیر تربیتی فرزندانشان تاثیر مثبت داشته باشد و هم وقتی هر چند اندک برای خودشان پیدا کنند تا لحظاتی در روز را در شرایطی که دوست دارد بگذرانند مثلا شنیدن یک قطعه موسیقی یا نیم ساعت پیاده روی یا تلفن کردن به یک دوست و یا هر کار دیگری که تاثیر مثبتی در روحیه خودشان داشته باشد چرا که این تاثیر مثبت منجر به شادترشدن زندگی و امید به آینده می شود آینده ای که از آن او است.

این باور غلط و این که خانم ها در جامعه ما کم تر به خودشان توجه می کنند باعث می شود که افسردگی پنهان در دوران جوانی در میانسالی به شکلی بارز خود را در وجود آن ها نشان دهد متاسفانه این عارضه گریبانگیر اکثر خانم هاست و در مورد خانم هایی که شریک زندگی شان به هر دلیل همراه آن ها نیست چند برابر تشدید شده و با احساس خسران نسبت به گذشته شدیدتر می شود.

واقعیت این است که یک مادر هر قدر هم که مسئولیت بر عهده داشته باشد، یک انسان مستقل و یک زن است و این انسان بودن ارزشی والاست که نیاز به حفظ و حرمت گذاری دارد. با حفظ ارزش های انسانی و زنانه می توان شادتر زیست و این شادی را به سایرین و به خصوص فرزندان منتقل کرد.

در این زمینه با دکتر رضا پورحسین درباره شرایط خانم های سرپرست خانوار و رفتار مناسب این مادران با کودکانشان گفت و گو کردیم. گفت و گوی مفصلی که خلاصه آن را می خوانید.

آقای دکتر کودکانی که مادرانشان سرپرست خانواده هستند از چه سنی می توانند بخشی از مسئولیت های کوچک را برعهده بگیرند یا مثلا مدتی در خانه تنها بمانند و برخی کارهای کوچک را انجام بدهند و در نهایت باری از دوش مادر بردارند؟

تا زمانی که کودک به مرحله نوجوانی نرسیده تحقق این انتظار کامل نیست (منظور از نوجوانی سن بلوغ است) وقتی تحقق عمل در یک فرد کامل نیست یعنی کودک استقلال عمل در انجام یک وظیفه یا کار را نمی تواند داشته باشد. تا این جا کودک نیاز به یک همراه دارد نه این که حتما کسی دایم همراه او باشد بلکه به عبارت دیگر نمی توان از او انتظار انجام یک کار را به طور تمام و کمال داشت.

ممکن است برخی کودکان به صورت استثنا و بعضی کارها را انجام بدهند مثل تکلیف نوشتن که مثلا بعضی مادرها می گویند بچه ما مشق نمی نویسد ولی این ناشی از تنبلی و بی توجهی نیست بلکه این یک تکلیف و وظیفه است و خیلی از بچه ها توانایی انجام دادن آن را به تنهایی ندارند و احتیاج به تشویق و پشتیبانی دارند و بهترین مشوق ها هم مراقبان هستند که مادر، پدر یا مربی است و البته مادر بهترین مراقب و مشوق است.

پس کودکی که هنوز به استقلال کامل نرسیده و نیاز به مراقب- دقتی کنید به عنوان مشوق و نه آقابالاسر- دارد وقتی این مراقب در کنارش نیست، خودش در حد توان آزمون و خطا می کند و اگر نتواند به نتیجه برسد و یک وظیفه را کامل انجام بدهد، دچار احساس حقارت و خودکم بینی می شود.

زندگی زنان بعد از طلاق

از چه سنی می توان یک بچه را در خانه برای ساعاتی تنها گذاشت و یا اصولا چه وظایفی را در این شرایط می توان به کودک سپرد؟

یک بچه دبستانی- اول و دوم دبستان- را می توان در خانه گذاشت ولی به این توجه داشته باشید که اگر یک بحران (از دید کودک) پیش بیاید کودک از کنترل آن ناتوان است. مثلا اگر یک نفر محکم در خانه را بکوبد یا شعله گاز ناگهان زیاد شود، این برای یک کودک بحران حساب می شود و او از حل آن ناتوان است. پس نمی توان یک نسخه واحد برای همه پیچید و این را که کودک در خانه تنها باشد به شکل یک رویه ثابت در سن نوجوانی توصیه نمی کنیم. اما اگر بچه زودتر به خانه رسیده و مادرش یک ساعت بعد از او می رسد، این اشکالی ندارد و از هفت هشت سالگی می شود این کار را کرد. می شود با تلفن حضور او را کنترل کرد.

آیا سنی که می شود درباره توانایی ها به بچه ها اعتماد کرد در دخترها و پسرها متفاوت است؟

معمولا رشد عاطفی، هیجانی و اجتماعی در دختران سریع تر است. اما ما یک نگاه سیستماتیک به خانواده و کودک داریم نگاه سیستمی یعنی بررسی کنیم که کودک در خانواده چگونه عمل می کند. چون یک کودک ممکن است در یک محل به یک گونه عمل کند و در جای دیگر به شکل دیگری. کودک به شکل مجرد (بدون خانواده) قابل مطالعه نیست. یک کودک در یک زمینه عام یک جور عمل می کند و در خانه یک طور دیگر. 

این همان کودک است در موقعیت های مختلف. اگر یک کودک تکالیفش را به تنهایی انجام داد و تسلط بر محیطش بالا بود می توان مسئولیت های بیشتری به او سپرد اما کودکی که تسلط بر محیطش پایین است، عین مادر نود درصد وظایف کودک را جلو جلو انجام داده، چون حوصله سر و کله زدن با بچه را ندارد! و می خواهد قال قضیه کنده شود. وقتی مادر استقلالی را در بچه تقویت نمی کند بالطبع تسلط بر محیط در کودک تقویت نمی شود توانایی های او برای انجام خیلی از امور به تنهایی به حد لازم نمی رسد.

یعنی مادامی که مادر یک کودک در خانه دارد باید با سپردن وظایف کوچک بدون دخالت کردن حس استقلال را در بچه تقویت کند.

بله، بهترین کار این است که توجه کنیم. بچه ها هر قدر سنشان پایین تر باشد، به تحریک هایی که در محیط اطرافشان هست بهتر پاسخ می دهند، پس باید محیط را پر از محرک کنند.در این جا می توان از مدل گلاستر استفاده کرد. او می گوید «تربیت دو روی یک سکه هست عشق و مسئولیت» هر یک بدون دیگری تربیت را ناقص می کند».

این که مدام عشق بدهی به کودک و از او مسئولیت بخواهی به خصوص در مورد مادران سرپرست خانوار که سعی می کنند جای خالی پدر را هم پر کنند و فکر می کنند اگر مسئولیت به بچه بسپارند او را خسته می کنند یا به او ظلم کرده اند و می خواهند خودشان را قربانی کنند... این تربیت را ناقص می کند. 

بسیاری از این مادران فکر می کنند اگر بچه به لحاظ مالی چیزی کم نداشته باشد این باعث آرامش اوست و وقتشان بیشتر صرف این مسئله می شود و به بچه کم توجهی می کنند این تربیت بچه را ناقص می کند. اما مسئولیتی که به بچه می سپارند باید در حوزه توانایی او باشد. نمی شود یکسره از بچه مسئولیت خواست بی آن که به او عشق بدهیم وقتی عشق و مسئولیت توام می شود کودک از هر دو وجه بهره می برد و یاد می گیرد که مسئول و پاسخگوی رفتارش هم باشد. 

پس این بچه از کودکی می تواند برخی از مسئولیت های کوچک را به عهده بگیرد. مثلا کودکان زیر پنج، شش سال اصولا قاعده پذیر نیستند ولی باید به تدریج آن ها را به انضباط عادت داد. اصولا سن مدرسه آغاز انضباط پذیری است. کودک از این سن دیگر فقط با نیازهای درونی اش روبرو نیست، بلکه یک سری نیازهای بیرونی هم هست که باید به تدریج این نیازها و مسئولیت های مربوط به آن ها را بپذیرد.

زندگی زنان بعد از طلاق

مادرهای سرپرست خانوار معمولا خیلی برای بچه هایشان مضطرب هستند و مدام نگرانند که نکند که کاری را که باید برای آن ها انجام نداده اند، نکند همه چیز برایشان فراهم نیست بکند.

یک مادر تا آخر عمر نگران کودک خود هست اما این حد دارد. کودکی که یک مقدار توجه به محیط و توانایی هایش بالا باشد، نباید زیاد درباره او نگران بود. دوم این که کودکان توسط همسالانشان رگلاژ و تنظیم می شوند. دلیل این که مادرها خیلی برای بچه هایشان نگرانی دارند (و به طریق اولی مادران سرپرست خانوار) این است که عمده این سهم به مادر و پدر (و بیشتر مادر) منتقل شده در حالی که تنظیم روحی بچه ها با همسالانشان است.

 به همین دلیل اگر بشود بچه ها را با خواهر و برادر، دوستان یا بچه های مهد و فامیل بیشتر دمخور و آشنا کرد خب این خیلی در تربیت روانی کودک موثر است. امروز کوچه و محله وجود ندارد تا بچه با همسالان خود در کوچه بازی کند. بیشتر بچه ها تک فرزند هستند، مهد هم نمی روند و عملا رگلاژ نمی شوند و طبعا مادر دایم نگران آن هاست.

اگر مادر دلبستگی و ارتباط عاطفی را بین خود و کودکش نگه دارد و در عین نگه داشتن این رابطه به کودک کار متناسب با توانش بدهد و از او مسئولیت بخواهد، نباید نگران باشد. کودک خوش رشد می کند و باید مادرها بپذیرند کوشش و خطای کودکان یعنی این که فرد دارد خودش را به هنجار می کند و این نباید باعث نگرانی باشد باید کمی کمکش کرد اما مرحله نهایی را خودش باید انجام بدهد.

برگردیم به «خود» مادرها. کسی که همسرش را به هر دلیلی از دست داده و یک یا دو بچه دارد که متولی خرج و زندگی آن ها هم هست و به نوعی زندگی را باخته، او اگر بخواهد یک زندگی به هنجار داشته باشد که همه وجوه آن را حفظ کند، باید چه کند.

اولین توصیه به این دسته از مادران این است که نوع نگاه به زندگی را تغییر دهند همه زندگی ازدواج نیست هرچند ازدواج بخش مهمی است. نوع نگاه کسی که الان همسری ندارد و مسئول اداره زندگی شده به زندگی مهم است. راضی بودن به وضع موجود با نگاه به آینده مهم است. پس تصحیح نگرش خیلی واجب است. این که احساس غبن و ضرر نکند چون به محض این که این احساس ضرر کند به همان میزان انگیزه اش پایین می آید.دوم داشتن تصویر از زندگی در آینده است که قطعا نباید یک تصویر رویایی باشد اما وجود این تصویر ضروری است. مثلا فکر می کند که الان دارد زندگی می کند اما بچه ای را بزرگ می کند که قرار است در آینده یک شرایط عالی داشته باشد و حتی زندگی او را هم تغییر بدهد. پس داشتن تصویر از آینده و روز به روز واضح کردن این تصویر در ایجاد انگیزه مهم است.

زندگی زنان بعد از طلاق

او باید به کودک رسیدگی کند و از همه مهم تر این است که به خودش برسد اگر مادر از تغذیه یا ورزش و حتی یک پیاده روی ساده هم محروم باشد نمی تواند فکر مثبت داشته باشد. ساختن آینده روشن باعث می شود این انگیزه و نگاه مثبت از طریق رفتار، نگاه و حالات صورت و کلام به بچه منتقل می شود و بچه دوباره آن را به مادر منتقل می کند. در این حالت یک هم افزایی اتفاق می افتد و این یک سیکل دایمی می شود و چه بسا مادر و کودک در این حالت از یک خانواده ای که در پدر آن هست خوشحال تر و موفق تر باشند اما هر قدر مادر مایوس باشد، احساس ضرر در زندگی بکند، رسیدگی به خودش هم از نظر جسمی و هم روحی را فراموش کند و مدام به دنبال کسب درآمد، کار و گذران عادی زندگی باشد این اتفاق نمی افتد. هم افزایی انرژی یکدیگر برای مادر و کودک خیلی مهم است. توجه به آینده و تصویر مثبت از خود درست کردن خیلی مهم است حتی اگر این تصویر مثبت درست کردن گاهی مشکل دارد با یک مشاوره می توان آن را اصلاح کرد.

 • احمدرضا زنبوری
 • ۰
 • ۰
افراد متاهل از سلامت جسمی و ذهنی بهتری نسبت به مجردها برخوردارند. گرچه برخی از مردم تنهایی را برگزیده و تن به ازدواج نمی دهند اما به اعتقاد روانشناسان ازدواج فواید بسیاری دارد که در این مطلب به مختصری از آنها پرداخته شده است.

فواید جسمی و روحی ازدواج
 
1- فواید مالی

وقتی فردی ازدواج می کند، نه تنها سعی می کند درآمد بیشتری کسب کند بلکه در خرج کردن هم محتاطانه عمل کرده و بیشتر پس انداز می کند. اگر زن و شوهر، هر دو شاغل باشند این یعنی دو منبع درآمد و امنیت مالی بیشتر. همچنین ثبات مالی بیشتری در کنار هم خواهندداشت.

ازدواج احساس مسئولیت مالی را در افراد بالا می برد و به همین دلیل این است که افراد متاهل به ویژه آقایان در محیط کارشان احساس مسئولیت بیشتری از خود نشان می دهند. اگر فکر می کنید ازدواج بار مالی اضافی به دوش تان می گذارد زمانش رسیده که تغییر عقیده دهید.
 
فواید جسمی و روحی ازدواج
 
2- زندگی مشترک

مجرد بودن به زیبایی که به نظر می رسد نیست. گاهی اوقات در زندگی شما احساس می کنید که دل تان می خواهد دوست تان داشته باشند و به شما توجه نشان دهند. دوست دارید با کسی لحظات اندوه و یا شادتان را شریک باشید.

می خواهید به کسی از موفقیت ها و یا شکست هایتان بگویید. کسی که همراه شما باشد و درک تان کند. ازدواج، در صورت انتخاب صحیح، کمک می کند که شما چنین فردی را همیشه کنار خود داشته باشید.
 
3- سلامت ذهنی

افراد مجرد سختی بار مشکلات زندگی را بیش از افراد متاهل حس می کنند. درحالی که متاهلان می توانند از حمایت عاطفی و تسلی همراه زندگی شان برخوردار شوند.

بنابراین وقتی با موانع مختلف مواجه می شوند کمتر دچار اضطراب و نگرانی می شوند و از سلامت احساسی بیشتری برخوردار هستند.

وقتی افراد ازدواج می کنند ذهن شان قوی تر شده و در وضعیت باثبات و مناسبی قرار می گیرند.
 
فواید جسمی و روحی ازدواج
  
4- همراه تا پیری

مجردها باید از خود بپرسند وقتی موهایشان سفید و صورت شان پر از چین و چروک شد باز هم تنهایی به دردشان خواهدخورد؟ هرچه سن بالا می رود نیاز به داشتن یک همراه دلسوز بیشتر حس می شود. داشتن چنین فردی کنار خود موجب می شود که از تنهایی و یا مرگ نهراسید. با خود می توانید بگویید که همسرتان می تواند تمام تنهایی هایتان را پر کند و اجازه دلتنگی به شما ندهد. درک این موضوع در سن جوانی بسیار سخت است اما هرچه مسن تر شوید بیشتر به آن پی خواهید برد.
 
فواید جسمی و روحی ازدواج
 
5- کودکان

بیشتر اوقات مردم احساس می کنند داشتن بچه به زندگی آنها معنا می دهد. در حقیقت بدون داشتن خانواده زندگی چندان لطفی نخواهدداشت و ازدواج بنیان یک خانواده است. ازدواج کمک می کند که علاوه بر داشتن خانواده ای مستحکم صاحب فرزند شوید و نسل تان حفظ شود. پدر یا مادرشدن جنبه ای از بزرگسالی است که هرکس دوست دارد آن را تجربه کند و ازدواج محیطی باثبات برای این منظور فراهم می کند.

همچنین کارهایی که کودکان در خردسالی شان انجام می دهند لذت و شادی را به قلب والدین شان می آورد. هیچ چیز شیرین و زیباتر از عشق بدون شرطی نیست که والدین نسبت به فرزندان شان دارند. و وقتی کودکان نیز به والدین خود محبت نشان می دهند قلب شان را بیش از پیش گرم می کنند.
 
فواید جسمی و روحی ازدواج
 
6- تعهد

به وسیله ازدواج می توانید عشق تان را به کسی که دوست دارید ثابت کنید. چرا که با ازدواج به او تعهد می دهید که در تمام امور زندگی (چه خوب و چه بد) کنارش خواهید بود. ازدواج بزرگترین تعهدی است که می توانید به کسی که دوست دارید بدهید. دادن چنین تعهدی زندگی تان را به طور کامل عوض خواهدکرد و رابطه تان با کسی که دوستش دارید شکل جدی تری به خود گرفته و با هدف می شود.

7- زندگی شاد

متاهل ها معمولا شادتر از مجردها هستند. آنها احساسات مثبتی را تجربه می کنند و نسبت به زندگی شان احساس رضایت عمیقی دارند و همین موجب می شود که شادتر از دیگران باشند. ازدواج ثبات بیشتری به زندگی زن و مرد می دهد تا آنجا که موجب می شود هر دو به موفقیت های بیشتری دست پیدا کرده و شاید بیشتری تجربه کنند. به عبارت دیگر ازدواج، دروازه قصر شادمانی هاست!

8- زندگی سالم

ازدواج باعث می شود که افراد در امور جنسی سالم تر و ایمن تر باشند و کمتر به اشتباه بیافتند.
 
فواید جسمی و روحی ازدواج
 
9- عشق واقعی

ازدواج در نهایت موجب می شود دو نفر که همدیگر را دوست دارند، عشق واقعی را بهتر درک کنند. آنها با ازدواج به یکدیگر می گویند که نمی خواهند لحظه ای از هم د ور باشند و این احساس مشترک و زیبا پیوند میان شان را محکم تر می کند. در حقیقت افراد متاهل بیشتر امکان دارد که نسبت به یکدیگر فداکاری کرده و برای رفاه هم تلاش کنند. آنها می توانند لحظه به لحظه زندگی شان، از عشق و علاقه ای که به یکدیگر ابراز می کنند لذت ببرند.
 • احمدرضا زنبوری
 • ۰
 • ۰

استفاده از ابزاری به نام شبکه اجتماعی در کنار همه برنامه هایی که برای مراسم ازدواج تدارک دیده شده است، می تواند جالب باشد. این فضا اتفاقات جالب و جذابی را برای دو فردی که می خواهند با یکدیگر ازدواج کنند رقم می زند و البته برای میهمانان هم تازگی دارد. این روزها بخش اعظم زندگی ما در دنیای الکترونیکی و مجازی سپری می شود و به همین دلیل اضافه شدن قابلیت های این دنیای مدرن به مراسم ازدواج از جمله اتفاقاتی است که کاربران هزاره سوم به آنها فکر می کنند. به هر حال، تا امروز به این مسئله فکر کرده اید که اگر قرار باشد دنیای مجازی با دنیای واقعی شما ادغام شود و در یک مراسم مهم مانند ازدواج، این دو دنیای دور از هم را کنار یکدیگر قرار دهید، چه کار باید بکنید؟

مراسم ازدواج به صرف هشتگ و کامنت!

یک داستان واقعی

هفته گذشته یک زوج بریتانیایی هزاران پوند پرداخت کردند تا مراسم ازدواج آنها به صورت زنده و مستقیم روی شبکه های اجتماعی پخش شود که البته مدیریت این اتفاق را شرکتی بر عهده داشت که به صورت تخصصی در زمینه ساماندهی مراسم ازدواج در پلتفرم های رسانه ای فعالیت می کند. عکس ها و ویدیوهای «زو آناستازی» و «ویل دیگینس» از این روز بزرگ به صورت مستقیم روی فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و پریسکوپ به اشتراک گذاشته شد و حتی افرادی که در این مراسم شرکت نکردند هم توانستند از نزدیک آن را دنبال کنند.

شرکت انگلیسی که به صورت تخصصی در زمینه برگزاری مراسم ازدواج در شبکه های اجتماعی فعالیت می کند، حداقل هزینه در نظر گرفته شده برای خدمات خود را 6500 پوند اعلام کرده است ولی این زوج جوان تصمیم گرفتند چند برابر مبلغ یاد شده را به این شرکت بپردازند تا پوشش دهی زنده و مستقیم از مراسم ازدواج آنها در شبکه های اجتماعی مختلف صورت گیرد.

آناستازی که اهل یکی از شهرهای انگلستان به نام دربی است اعلام کرد که ارزشش را داشت برای مراسم ازدواجش این میزان پول پرداخت کند. عروس جوان که در یک شرکت ساختمانی فعالیت می کند، در این خصوص گفت: «ارزش دارد که برای این کار هزاران پوند پرداخت کنید، زیرا شما فقط یک بار در زندگی خود امکان تجربه چنین شبی را دارید و برای آنکه مراسم این شب به بهترین شکل برگزار شود، باید تا حد توان هزینه کرد. 

همه مردم برای مراسم ازدواج خود مقدار زیادی پول را برای محل برگزاری مراسم، خرید گل، غذا و نوشیدنی اختصاص می دهند. شبکه اجتماعی یک بخش مهم است که باید به این موارد اضافه شود و با توجه به اینکه بخش اعظم زندگی ما به آن اختصاص یافته است، باید در شب ازدواج هم به آن توجه شود.»

دیگینس که به عنوان مدیر یک مرکز مشاوره اقتصادی فعالیت می کند و وضع مالی خوبی دارد هم در این باره توضیح داد: «این شبی است که بزرگترین جشن زندگی ما در آن برگزار می شود. ما نخستین زوج در جهان محسوب می شویم که مراسم ازدواج خود را به صورت مستقیم روی شبکه های اجتماعی پخش کردیم. این کار ما را مشهور می کند. چه کسی از شهرت بدش می آید؟»

مراسم ازدواج به صرف هشتگ و کامنت!

مراسم این زوج انگلیسی در دنیای مجازی در چهار بخش دنبال شد:

* راه اندازی یک صفحه عمومی در توییتر که تمام عکس ها و خبرهای مربوط به این اتفاق به صورت لحظه به لحظه روی آن منتشر شد.

* راه اندازی که صفحه عمومی در اینستاگرام که تمامی عکس های مربوط به مراسم ازدواج را پوشش دهی می کرد.

* پخش مستقیم تصاویر ویدیویی مراسم ازدواج در شبکه اجتماعی پریسکوپ.
* راه اندازی یک گروه خصوصی در فیس بوک برای دوستان و اقوام که بتوانند در این مراسم حضور داشته باشند.

برای اینکه این پوشش دهی به بهترین شکل انجام شود، شرکت Status Social متخصص امور ازدوج در شبکه های اجتماعی یک قرارداد چند هزار پوندی با عروس و داماد منعقد کرد. این شرکت توضیح داد که پیش تر یک زوج آمریکایی در نیویورک تصمیم گرفتند چنین مراسمی را برگزار کنند ولی این نخستین باری است که تمامی اتفاقات مربوط به مراسم شب ازدواج با تمام جزییات به این گستردگی روی شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود.

میهمان های واقعی و مجازی

زوج جوان انگلیسی برای آن که بتوانند این شب را خاطره انگیز کنند، برنامه ریزی هایی انجام دادند تا میهمان های واقعی و مجازی داشته باشند. خانم آناستازی گفت که اقوام او در کشورهای مختلف از جمله فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، قبرس، استرالیا و آمریکا زندگی می کنند و برای همه آنها دشوار است که به انگلستان سفر کنند تا در این مراسم حضور یابند. اگرچه آنها امکان حضور در ازدواج واقعی را از دست می دهند ولی برگزاری مراسم روی دنیای مجازی برای تمام آنها امکانی فراهم می کند تا به صورت مستقیم همه اقوام را ببینند و لحظه به لحظه در مراسم ازدواج حضور داشته باشند.

عروس خانم توضیح داد: «در همه مراسم های ازدواج، عکاس ها و فیلمبردارها حضور دارند تا خاطرات این شب را برای همیشه نگه دارند. ما با هماهنگی هایی که انجام دادیم از این افراد خواستیم تا حاصل کار خود را به صورت مستقیم روی شبکه های اجتماعی بگذارند.» آقای داماد نیز در این باره گفت: «این کار تمام اقوام و دوستان ما را هیجان زده کرده است. همه مردم درباره مراسم ازدواج ما صحبت می کنند و روی فیس بوک گروه هایی از افراد تشکیل شده است که ما را نمی شناسند و با این وجود اقدام ما برای آنها بسیار جالب بوده و به موضوع صحبت آنها تبدیل شده است.»

البته برگزاری همزمان مراسم عروسی به صورت واقعی و مجازی کار چندان آسانی نبوده است. این اتفاق برای دنیای مجازی به صورت کاملا حرفه ای دنبال شد و افرادی در اختیار گرفته شدند تا بخش های مختلف آن را مدیریت کنند. از مهم ترین وظایفی که برای برگزاری هر چه بهتر این مراسم در دنیای مجازی در نظر گرفته شد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* مدیر شبکه رسانه ای: تنظیم فعالیت های مختلف برای هماهنگی حساب های کاربری در شبکه های اجتماعی توییتر، فیس بوک، اینستاگرام، پریسکوپ و پینترست.

* مدیر ازدواج مخصوص شبکه رسانه ای: فعال سازی لحظه به لحظه صفحات اجتماعی در شب عروسی و بررسی تک تک پست های منتشر شده از سوی کاربران پیش از انتشار عمومی.

* دستیار ازدواج مخصوص شبکه رسانه ای: همکاری نزدیک با عروس و داماد برای آماده سازی اتفاقات مختلف حین پخش تصاویر روی شبکه های اجتماعی.

* عکاس عروسی مخصوص شبکه رسانه ای: همراهی کامل با عروس و داماد در طول روز به همراه یک دستگاه گوشی هوشمند آیفون و ارسال مستقیم تصاویر روی شبکه های اجتماعی.

* تکنیسین مخصوص به روز رسانی شبکه رسانه ای در حوزه ازدواج: بررسی و مانیتورینگ مراسم عروسی در طول روز.

* کپی رایتر مخصوص ازدواج در شبکه رسانه ای: بررسی تمام کلمات و جملات به کار رفته روی صفحات مختلف شبکه های اجتماعی.

* کارگردان مخصوص ازدواج در شبکه رسانه ای: در اختیار داشتن مسئولیت کل پروژه، به خصوص در روز عروسی و تضمین پخش مستقیم و مناسب تصاویر و عکس ها روی شبکه های اجتماعی با بهترین کیفیت و از بهترین زاویه.

مراسم ازدواج به صرف هشتگ و کامنت!

بایدها و نبایدها

اگرچه این اتفاق اندکی عجیب به نظر می رسد ولی به هر حال این زوج انگلیسی برای نخستین بار در جهان، مراسم عروسی خود را به صورت هم زمان در دنیای واقعی و مجازی برگزار کردند. شرکت Status Social که مدیریت این اتفاق در دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی را بر عهده داشت، از مدت ها قبل مشاوره های مختلفی را به این زوج جوان داده بود. شرکت مذکور که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می کند، برخی بایدها و نبایدها را برای برگزاری هر چه بهتر مراسم عروسی در شبکه های اجتماعی مطرح کرده است که به قرار زیر اعلام می شوند.

کارهایی که باید برای برگزاری مراسم عروسی در شبکه های اجتماعی انجام داد:

* برای برگزاری این مراسم به صورت صریح برنامه های خود را اعلام کنید. میهمان ها از جمله اعضای خانواده، اقوام، دوستان و آشنایان باید بدانند که این تصاویر چگونه در شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود.

* یک هشتگ ویژه برای خود در نظر بگیرید و از این طریق به میهمان ها امکان دهید پست های خود را در توییتر آسان تر به اشتراک بگذارند.

* همه عکس های اینستاگرام، توییت ها و نوشته های فیس بوک را در یک فضا برای خود نگه دارید تا در آینده به عنوان خاطره به آن مراجعه کنید.

* از شبکه اجتماعی استفاده کنید تا به آسانی بتوانید آخرین تغییرات در مراسم را به اطلاع میهمان ها برسانید و با آنها در ارتباط نزدیک باشید.

* عکس سلفی بگیرید. لحظات خاص در شب مراسم به جز تصاویری که توسط عکاسان تهیه می شود، می تواند با عکس های سلفی ماندگارتر شود.

کارهایی که نباید برای برگزاری مراسم عروسی در شبکه های اجتماعی انجام داد:

* از انجام هرگونه اتفاق غیرمنتظره برای برگزاری مراسم عروسی در شبکه اجتماعی بپرهیزید. این کار جذابیتی برای میهمان های واقعی و مجازی نخواهد داشت.

* تلفن همراه خود را کنار بگذارید. قرار است شما و همسرتان یک روز به یادماندنی را تجربه کنید و به همین دلیل درگیر بودن با تلفن همراه نمی تواند حضور شما را در این شب پررنگ نشان دهد.

مراسم ازدواج به صرف هشتگ و کامنت!

* کمک گرفتن از یک عکاس حرفه ای را فراموش نکنید. درست است که این روزها همه میهمان ها گوشی هوشمند دارند و به صورت همزمان از اتفاقات مختلف مراسم شب عروسی عکس و فیلم تهیه می کنند ولی به یاد داشته باشید که حضور یک عکاس حرفه ای برای چنین شب مهمی اهمیت زیادی دارد.

* درست کردن هشتگ مخصوص ازدواج خود را به لحظه آخر موکول نکنید. اگرچه این اتفاق کار آسانی به نظر می رسد ولی توجه داشته باشید که ایجاد یک هشتگ معنی دار با مفهوم مناسب می تواند کار بسیار زمانبری باشد. سعی کنید سراغ هشتگ های تکراری نروید.

* ارتباطات میهمانان با خود را به شبکه های اجتماعی محدود نکنید. باید به این نکته توجه داشت که ممکن است برخی از میهمان ها شیوه استفاده از شبکه های اجتماعی را ندانند یا در آنها عضویت نداشته باشند. روش های دیگری را هم برای برقراری ارتباط با میهمان ها در نظر بگیرید.

 • احمدرضا زنبوری
 • ۰
 • ۰
سیکو، خبرنگار 35‌ساله ساکن توکیو نمونه بارزی از آن چیزی است که ژاپنی‌ها «نودل سال نو» می‌نامند. سال ژاپنی در 31 دسامبر به پایان می‌رسد و از دیدگاه ژاپنی‌ها پس از 31‌سالگی دوران مطلوب ازدواج برای زنان تمام می‌شود. اوضاع می‌توانست از این هم بدتر باشد. این اصطلاح عامیانه در گذشته «کیک کریسمس» بود که بهترین زمان برای ازدواج زنان را قبل از 25‌سالگی می‌دانست.
 
شاید به زودی به اصطلاح جدیدی نیاز باشد: زنان و مردان ژاپنی در سنین بالاتر ازدواج می‌کنند و شاید هم هرگز مزدوج نشوند. از سال 1970 میانگین سن ازدواج مردان و زنان به ترتیب 2 /4 و 2 /5 سال بالاتر رفته و به 1 /31 و 4 /29 سال رسیده است. نسبت ژاپنی‌هایی که تا سن 50سالگی ازدواج نکرده‌اند از پنج درصد در سال 1970 به 16 درصد در سال 2010 افزایش یافت.

روند مشابهی در سایر کشورهای ثروتمند در جریان است اما ژاپن پیشتاز آسیاست. به عنوان مثال نسبت مردم کره جنوبی که تا 50‌سالگی ازدواج نکرده‌اند چهار درصد است. همچنین در غرب کاهش ازدواج با افزایش زندگی مشترک بدون ازدواج همراه بود در حالی که فقط 6 /1 درصد از زوج‌های ژاپنی به این سبک زندگی می‌کنند.
 
بنابراین در ژاپن ازدواج کمتر به معنای فرزندآوری کمتر است که برای کشور با جمعیت کهنسال و رو به کاهش یک نوع فاجعه به حساب می‌آید. در ژاپن فقط دو درصد از کودکان خارج از ازدواج متولد می‌شوند در حالی که این درصد در آمریکا و بریتانیا به 40 می‌رسد.
 
ازدواج در ژاپن
 
برخی از دلایل رویگردانی از ازدواج در ژاپن مشابه همان دلایلی است که در دیگر کشورهای ثروتمند دیده می‌شوند. زنان تحصیلات بهتری دارند، به دنبال شغل هستند، می‌توانند خود را از نظر مالی تامین کنند و خانواده سنتی را به عنوان تنها راه زندگی نمی‌بینند. اما برخی جزییات در ژاپن فرق می‌کنند. در ژاپن از زوج‌ها انتظار می‌رود تا زمان کوتاهی پس از ازدواج صاحب فرزند شوند بنابراین زنانی که تمایل دارند دیرتر بچه‌دار شوند انگیزه زیادی دارند که دیرتر ازدواج کنند. با این حال اکثر ژاپنی‌ها هنوز دوست دارند که در نهایت ازدواج کنند.
 
موسسه ملی پژوهش‌های جمعیت و تامین اجتماعی که نهادی دولتی است در سال 2010 نتایج نظرسنجی خود را منتشر کرد: 86 درصد از مردان و 89 درصد زنان به ازدواج تمایل دارند.
اقتصاد بخش بزرگی از مشکل را تشکیل می‌دهد. زنان به دنبال مردانی هستند که امنیت مالی دارند و مردان می‌خواهند تامین مالی را بر عهده گیرند. اما در دورانی که جوانان بیشتری درگیر کارهای موقت یا پاره‌وقت شده‌اند امنیت مالی دشوار است.
 
جانکی ایگاتا کارآموز 24‌ساله‌ای که در یک بنگاه هتل‌های زنجیره‌ای کار می‌کند می‌گوید: «من دوست ندارم همسر و فرزندانم به خاطر ناتوانی مالی من از یکسری تجربیات زندگی محروم شوند.» او قصد دارد ازدواج را تا اواسط یا اواخر دهه 30 زندگی به تاخیر اندازد. احتمال ازدواج مردان دارای شغل پاره‌وقت در مقایسه با شاغلان تمام‌وقت کمتر است.

این وضعیت در میان زنان برعکس است. شاغلان زن تمام‌وقت در مقایسه با همتایان شاغل پاره‌وقت خود کمتر ازدواج می‌کنند. مشکل آنها تداوم دیدگاه سنتی به مسوولیت‌های زناشویی است که رسیدگی به کارهای تمام‌وقت را برای یک زن دارای فرزند بسیار دشوار می‌سازد. شوهران این زنان اغلب از آنها می‌خواهند که شغل خود را رها کنند.
 
 ازدواج در ژاپن(نمایه 1)
 
نامزد سیکو درست سه ماه پس از آشنایی چنین درخواستی را مطرح کرد. درخواستی که او نپذیرفت. علاوه‌ بر این تقسیم کار منزل در ژاپن عادلانه نیست. مردان فقط یک ساعت و هفت دقیقه از روز را به کار منزل و مراقبت از فرزندان اختصاص می‌دهند در حالی که این زمان برای مردان آمریکایی سه ساعت و برای مردان فرانسوی 5 /2 ساعت در روز است.
 
روزگار اومیایی (omiai) یا ازدواج‌های از قبل تنظیم‌شده سپری شده است. دانشجویان دانشگاهی بیشتر وقت خود را در گروه‌هایی می‌گذرانند که به تقویت رزومه آنها کمک می‌کند چرا که مشاغل خوب کمیاب هستند. کارگران ساعات طولانی به کار مشغول هستند. برخی عقیده دارند که مردان در مورد نزدیک شدن به شرکای بالقوه زندگی خود خجالتی‌تر یا تنبل‌تر شده‌اند.

مانع دیگر انتظارات بالاست.
 
تاکاکو اوکی کارمند شرکت همسریابی «پارتنر» می‌گوید مراجعان اغلب می‌گویند «من، من، من» آنها به دنبال یک شریک رویایی هستند. خانم اوکی می‌گوید 18 ماه طول می‌کشد تا بتوان خودپسندی را از ذهن آنها خارج کرد. در کمترین حالت آنها به دنبال چیزی هستند که ژاپنی‌ها سه‌گانه متوسط می‌خوانند: درآمد متوسط، زیبایی متوسط، تحصیلات متوسط. مشکل ازدواج جوانان ژاپنی عامل کاهش نرخ باروری است. در حال حاضر نرخ باروری زنان ژاپنی از 13 /2 در سال 1970 به 43 /1 نزول کرده است. بنابراین تعجبی ندارد که جمعیت رو به کاهش است.
 
برخی مردم از افزایش شمار افراد منزوی و «مجردان انگل» ابراز نگرانی می‌کنند. این گروه افرادی هستند که تا بزرگسالی همچنان نزد والدین زندگی می‌کنند. دولت می‌تواند حمایت‌های مالی فراهم سازد اما آن دسته از گروه‌ها و انجمن‌های مدنی که افراد را با جامعه پیوند می‌زدند در ژاپن و دیگر کشورها ضعیف شده‌اند. با کاهش مشاغل تمام‌وقت و دائمی، پیوند محکم بین کارکنان و شرکت‌ها نیز ضعیف شد.
 
آقای یامادا جامعه‌شناس دانشگاه چوا که اصطلاح مجردان انگل را ابداع کرده است می‌گوید: «من نمی‌دانم وقتی والدین این افراد فوت کنند چه اتفاقی برایشان روی خواهد داد.»
 
ازدواج در ژاپن
 
هیچکدام از این مجردان دوستی از جنس مخالف ندارند هر چند خود نیز از آن دسته افرادی نیستند که وقت خود را به بازی‌های رایانه‌ای بگذرانند یا خود را در اتاق محبوس کنند. آقای یامادا اعتقاد دارد اگر افراد نمی‌خواهند ازدواج کنند بایدروشی برای برقراری صمیمیت پیدا کنند. او در حال تحقیق بر روی این گروه از افراد است.

شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن نیز نگران است. دولت او از زنان می‌خواهد تا فرزندان بیشتری داشته باشند. دولت همچنین علاقه‌مند است تا ازدواج را به عنوان مبنای زندگی خانوادگی حفظ کند. دولت به شهرهایی که مراسم همسریابی برگزار می‌کنند یارانه می‌دهد، مهدکودک‌های بیشتری می‌سازد و مالیات بر درآمد زنانی را که سالانه بیش از یک میلیون ین درآمد داشتند حذف کرد.
 
شاید این گونه اصلاحات به ازدواج کمک کند. کاهش ساعات کاری نیز مفید خواهد بود. از همه مهم‌تر آنکه مردان ژاپنی باید درک کنند که نمی‌توانند با همان شرایطی ازدواج کنند که پدرانشان خانواده تشکیل دادند. دولت‌ها معمولاً در تغییر اینگونه عادات فرهنگی ناتوان هستند اما این زنان و مردان ژاپنی هستند که در نهایت باید تصمیم بگیرند آیا می‌خواهند با یکدیگر زندگی کنند یا برای همیشه تنها بمانند.
 
منبع: اکونومیست 
 • احمدرضا زنبوری
 • ۰
 • ۰
حتما شما هم این جمله را بارها از زبان قدیمی ترها شنیده اید که دعوا نمک زندگی است اما نباید فراموش کنید که نمک زیادی غذا را غیرقابل خوردن می کند و برای سلامتی هم ضرر دارد و در زندگی زناشویی هم باعث ایجاد مشکلات جدی برای زوجین می شود.
 
معمولا زن و شوهرها در سال های اول زندگی مشترک به دلیل تفاوت های فردی نسبت به یکدیگر دچار سوء برداشت های شناختی می شوند. ما برای حل این اختلاف ها هرگز نباید به جای کمک گرفتن از مشاوره و یا روان شناس از افراد خانواده زن یا شوهر کمک گرفته شود.

اگر با شوهرتان اختلاف دارید مادر او را سرزنش نکنید. در دعواهای زناشویی، در مورد شوهران هم همین قاعده حاکم است. آن ها هم اگر با زنشان اختلاف دارند نباید به مادر یا پدر همسرشان حمله کنند. در این صورت بی آن که دلیلی وجود داشته باشد به خانواده های یکدیگر توهین می کنند و توهین کردن به پدر و مادر همسر، هرگز شادی و خوشبختی را به ارمغان نمی آورد.

لطفا نمکدان را دمر نکنید!
 
در حضور دیگران دعوا نکنید

صحبت های جدی را در خلوت تان مطرح کنید. حتی اگر تمام وجود شما خشم است و دوست دارید برای یک موضوع بجنگید، این دعوای زن و شوهری را علنی نکنید. بزرگترها هیچ وقت دعواهای شما را فراموش نمی کنند و حتی اگر به خوشبخت ترین لحظه های زندگیتان برسید، تصوری که در گذشته با دعواهایتان برایشان ساخته بودید هیچ وقت محو نمی شود. پس در حضور دیگران از همسرتان یا زندگی مشترک تان گلایه نکنید.

تلگرام بلای جان خانواده

استفاده بیش از حد و افراطی از نرم افزارهای مختلف و گذران وقت در فضای مجازی می تواند باعث دوری شما از همسرتان، ایجاد شک و در نهایت اختلاف شود. بنابراین ضرورت تنظیم وقت در استفاده از این نرم افزارها و حضور در فضای مجازی یکی از اصول اساسی برای دوری از ایجاد اختلاف بین همسران است.

درباره خانواده همسرتان شایعه سازی نکنید

جلسات میهمانی را به جلسات بحث درباره مادرزن و مادرشوهرتان تبدیل نکنید. هر خانواده ای برای خود مشکلاتی دارد. طرح مسایل خانوادگی با دیگران به صلاح شما نیست. به این می ماند که رخت های کثیفتان را در حضور دیگران بشویید. مسایلتان را در چاردیواری خود حفظ کنید. روی مسایلتان کار کنید. صبور و شکیبا باشید. می توانید موانع پیش رویتان را از میان بردارید.

مادرشوهر هم زمانی عروس بوده است

چه خوب می شد که مادر عروس از این که اقوام داماد، دخترشان را از او دور می کنند، رنجشی به دل راه نمی داد و مادرشوهرها هم درک می کردند که هیچ ک سی نمی تواند پسرشان را از آن ها بگیرد. به یاد زمانی بیافتید که جوان بودید و تازه ازدواج کرده بودید. به یاد اشتباهات بیش از اندازه ای بیفتید که وقتی از خانه پدر و مادرتان به خانواده شوهرتان رفتید، مرتکب شدید.
 
به عروس تان سخت نگیرید و او را مورد حمله قرار ندهید. به او فرصت بدهید و به کوچک ترین بهانه گلویش را نگیرید. مطمئن باشید که اشتباهاتش برطرف می شود همان طور که اشتباهات شما برطرف شد.
 
داماد بی خرد نباشید

بعضی از دامادها از فرزندان خود برای برخورد با خانواده زنشان استفاده می کنند. هرگز این کار را نکنید. برای بچه ها ابدا آموزه خوبی نیست. در ضمن شما هم با این کارتان رفتار بی خردانه ای به نمایش گذاشته اید. فرزندان تان را تشویق کنید که به پدربزرگ ها و مادربزرگ های خود نزدیک شوند. مطالب زیادی هست که می توانند از آن ها بیاموزند ارزش هایی نظیر توجه کردن، محبت کردن و بخشنده بودن. مطالبی که در کتاب های درسی یا در مدارس نمی توانند آن ها را بیاموزند.

پدربزرگ ها و مادربزرگ هادر موارد زیادی از پدر و مادر، آموزگاران بهتری هستند. زیرا تجربه شان به مراتب بیشتر است. پدربزرگ و مادربزرگ در کهنسالی فرصت فراوانی دارند که آن را صرف نوه های خود بکنند. اغلب آن ها از نوه هایشان بیش از فرزندانشان مراقبت می کنند.

در گفتن مطالب احتیاط کنید

ممکن است پدرزنتان را دوست نداشته باشید، با این حال باید موضوع را نزد خود نگه دارید و در این باره با کسی حرف نزنید به خاطر زن و فرزندان تان. توجه داشته باشید که بچه ها گوش های بزرگ دارند. اغلب حرف هایتان را می شنوند و آن ها را تکرار می کنند. متوجه هم نیستند که چه می گویند.

برای حفظ آرامش در خانواده متوجه حرف هایتان باشید. به خصوص دقت کنید که در حضور بچه ها چه می گویید. از جنبه دیگری نیز به موضوع نگاه کنید. آیا مایلید وقتی پا به سن گذاشتید و دخترتان ازدواج کرد، شوهر او پشت سرتان حرف بزند؟

خودتان را با دامادهای دیگر مقایسه نکنید

اکثر آقایان وقتی به عنوان داماد وارد خانواده همسرشان می شوند دایما رفتار خانواده همسرشان را با خودشان و سایر دامادهای خانواده می سنجند و این سنجش نسبت به خانواده همسر و حتی همسرشان واکنش نشان می دهند و بدیهی است که در چنین شرایطی قربانی نهایی در این میان خانواده و همسر خودشان است چون خانم خانه نمی تواند بین خانواده و همسرش یکی را انتخاب کند و این اختلاف منشا بسیاری اختلاف های دیگر می شود. 
 
لطفا نمکدان را دمر نکنید!
 
به مواد کوچک اهمیت بدهید

درست کردن یک فنجان چای برای پدرزن یا پدرشوهرتان اگر با هم زندگی می کنید و در صبح اول وقت، کار خیلی دشواری نیست. اگر همین کار را با یک تبسم و با چهره ای شاداب انجام بدهید کار مهمی صورت داده اید. موضوع بسیار مهمی است. مارتین لوترکینگ زمانی می گفت: «همه می توانند بزرگ و کبیر باشند. زیرا همه توان خدمت دارند. برای خدمت کردن نیازی به داشتن مدرک دانشگاهی نیست.
 
نیازی به این نیست که با نظریات ارسطو و افلاطون آشنا باشید. مجبور نیستید نظریه نسبیت انیشتن را بدانید تا به دیگران خدمت کنید. کافی است که دلی مهربان داشته باشید و روحی انباشته از عشق.»

نقش تلفن در دعوای زناشویی

تلفن گاه مشکلات بزرگی ایجاد می کند. ممکن است زنتان تلفن را بردارد و مدتی مدید با مادرش حرف بزند و همه مسایل خانه را با او در میان بگذارد. این که برای شام چه غذایی تهیه دیده اید، رییس تان به شما چه گفته است.
 
دوست مشترکتان چه کرده است. خلاصه هرچه مطلب هست از جزیی تا کلی در اختیار مادرزن قرار می گیرد. این بدترین اشتباهی است که یک زن می تواند انجام دهد. وقتی با مردی ازدواج می کنید و به خانواده او می پیوندید اسرار آن ها، اسرار شما می شوند. باید به خلوت آن ها احترام بگذارید.

به غار تنهایی خود بروید

گاهی اوقات تنها گذاشتن همسرتان بعد از جر و بحث (به اصطلاح روانشناسان به غار خود فرورفتن) در آرام کردن اوضاع مفید است، به خصوص در برخی از مشاجره ها که بعد از آن زن و شوهر نیاز به درمان دارند، باید این اجازه را داد که مدتی تنها باشند نه اینکه یکی از طرفین فضا را ترک کند و به خانه والدینش برود بلکه به بهانه خرید کردن و پیاده روی مدتی از فضای خانه دور شوید.
 
البته این پیشنهاد همیشه مفید نیست، زیرا ممکن است برخی از همسران دوست نداشته باشند بعد از دعوا تنها باشند، زیرا آن را دلیل بی توجهی به خود می دانند و می خواهند با لحن آرام تر و به دور از تنش با شریک زندگیشان گفت و گو کنند.
 
لطفا نمکدان را دمر نکنید!
 
بهترین زمان برای آشتی

آنچه بعد از مشاجره ها باید درنظر گرفت، زمان مناسب برای آشتی کردن است. زن و شوهر ابتدا باید به خود اجازه دهند تا هیجاناتشان فروکش کند زیرا وقتی در اوج هیجان هستند، رابطه بین قشر عالی مغز (کورتکس) با قسمت مغز میانی (مغز اولیه) قطع می شود که در این مواقع فرد رفتارهای بدون فکر انجام می دهد.
 
در این اوقات هیچکدام از زوج ها نباید به آشتی کردن رو آورند بلکه باید به خود و همسرشان زمان دهند و خود را آرام کنند و بعد از فروکش کردن احساسات با در نظر گرفتن مواضع طرف مقابل، مصالحه و مذاکره را آغاز کنند.
 • احمدرضا زنبوری
 • ۰
 • ۰
در پزشکی کاربردی "علائم” پیام هایی از بدن هستند. کاری که باید انجام داد این است که این علائم را کشف کنیم و به دنبال علل ریشه ای آن ها باشیم نه اینکه بدون کشف آن ها ابتدا به دنبال قرص و دارو برویم.

این قانون در مورد تمام بیماری ها و مشکلات پوستی صدق می کند ازجمله: جوش ها، اگزما، روزاسه، چین و چروک ها، پیری زودرس، افزایش وزن، دیابت و…پوست ما انسان ها آیینه شکم و مغز است. علائمی چون جوش ها، التهابات، خشکی پوست، شکنندگی ناخن ها و خشکی موها نشانه نوعی عدم تعادل در بدن هستند.


برای داشتن پوستی تمیز و شاداب چه غذاهایی بخوریم؟

غذا نوعی اطلاعات است که توسط شکم، سلول ها و سیستم ایمنی بدن شرح و تفسیر می شود. ساده تر بگوییم پزشکی کاربردی به دنبال اضافه کردن ورودی هایی که ایجاد تعادل می کنند و حذف ورودی هایی که ایجاد عدم تعادل می کنند می باشد. بیشتر ما بدنمان به مواد معدنی و آنتی اکسیدان هایی که با انعکاس تعادل درونی باعث زیبایی پوست می شوند نیاز دارد. مواد معدنی بدن را سم زدایی می کنند و بدن ما دچار کمبود این نوع مواد معدنی چون زینک، سولفور و سیلیکا می باشد.

و اما از کجا بفهمیم که این کمبودها راداریم؟ بسیار ساده است. به آیینه نگاه کنید و پوست صورت را به آرامی نیشگون بگیرید اگر پوست به حالت اول برنگشت نشان دهنده این است که کمبود کلاژن باعث شده قابلیت ارتجاعی پوست کم شود. اگر پوست قرمز شد دچار التهاب پوست شده اید. اگر روی پوست جوش دارید دچار کمبود زینک هستید.

برای این که پوست شاداب و درخشان و تمیز داشته باشید این غذاهایی که در زیر به آن ها اشاره می کنم را مصرف کنید.

زینک

زینک برای بیشتر از ۳۰۰ آنزیم در بدن ضروری است. و روی ۲۰۰۰ عامل کنترل DNA بدن تاثیر می گذارد. زینک با همکاری ویتامین ها پوستی سالم و موهای محکم ایجاد می کند. زینک به بدن کمک می کند تا کلاژن های آسیب دیده را از بین ببرد و کلاژن های جدیدی بسازد بنابراین بهترین و قوی ترین ماده مغذی برای جلوگیری از چین و چروک پوست، علائم کششی، التهابات، عفونت ها و ریزش موهاست. انسان های زیادی هستند که کمبود زینک دارند و متخصصین پوست نیز قرن هاست که از زینک به صورت داخلی و خارجی استفاده می کنند.

در پزشکی کاربردی ابتدا از غذاها برای از بین بردن کمبودها استفاده می کنیم. قبل از این که به دنبال قرص ها بروید ابتدا غذاها را امتحان کنید. غذاهای سرشار از زینک شامل موارد زیر می باشد:

    تخمه ها: تخمه کدو، تخمه آفتابگردان، تخمه کنجد

    خشکبار: بادام هندی، گردو

    جلبک دریایی

    نارگیل

    اسفناج

گوگرد

گوگرد به پوست درخشش و زیبایی می دهد و برای درمان بیماری روزاسه به کار برده می شود. گوگرد را می توان بهترین لوازم آرایشی نامید زیرا پایه و اساس سلامت پوست، مو و ناخن ها می باشد. کمبود گوگرد که در بیشتر مردم رایج است باعث ایجاد مشکلات التهاب پوست، افزایش وزن و چندین مشکل سلامتی دیگر مواجه هستند. برای جبران کمبود گوگرد غذاهای حاوی این ماده معدنی را در اولویت قرار دهید. غذاهایی چون:


برای داشتن پوستی تمیز و شاداب چه غذاهایی بخوریم؟


    سبزی هایی مثل کلم پیچ و شاهی

    انواع کلم ها مثل بروکلی و بروکسل

    تربچه

    ماهی های کم جیوه مثل سالمون، مرغ و گوشت گاو

    تخمه شاهدانه

    گرده زنبور عسل

آنتی اکسیدان ها

اگر به اندازه کافی آنتی اکسیدان مصرف نکنید پوست شما زودتر پیر می شود. بدین منظور باید ویتامین A، E و C مصرف کنید.کمبود ویتامین C باعث کمبود پروژسترون و تسلط استروژن می شود که خطر ابتلا به بیماری روزاسه را بالا می برد.

    چای سبز بنوشید: به دلیل کاتچین موجود در آن یک آنتی اکسیدان قوی می باشد. چای سبز هم به صورت موضعی و هم به صورت خوراکی برای مراقبت پوست از آسیبهای آفتاب، جلوگیری از قرمزی مصرف می شود. مقدار مصرف: یک الی دو بار در روز.
    ویتامین A: هویج، اسفناج، قاصدک

    ویتامین C: طالبی، پرتقال، گریپ فروت، کیوی، انبه، انواع توت ها، هندوانه، آناناس

    ویتامین E: تخمه آفتابگردان، بادام، آووکادو، شلغم

سیلیکا

سیلیکا یک ماده معدنی ضروری دیگر برای شادابی پوست می باشد.

    لوبیاسبز

    گزنه

    یونجه

    جو دوسر

    خیار

    فلفل دلمه ای

    آب معدنی

    گیاهانی چون مرزنجوش و سبوس جو دوسر

برای داشتن پوستی تمیز و شاداب چه غذاهایی بخوریم؟


چربی های ضدالتهابی

در میان چربی ها Omega3 برای سلامت پوست و مو بسیار مفید است. از جمله غذاهایی که سرشار از این چربی هستند:

    آووکادو

    شیر نارگیل و روغن نارگیل

    غذاهای دریایی و ماهی های کم جیوه مثل: ماهی سالمون، ماهی کاد، ماهی هالیبوت

چه چیزهایی مصرف نکنیم

به هم اندازه که خوردن غذاهای سرشار از مواد معدنی، چربی های سالم و آنتی اکسیدان مهم است، مصرف نکردن غذاهای مختل کننده هورمون ها و ضد مواد مغذی نیز نیز مهم می باشد.غذاهایی چون:

    غذاهای فرآوری شده

    شکر و شکرهای مصنوعی

    گلوتن

    فرآورده های لبنی ( برخی می توانند لبنیات مصرف کنند اما برخی با مصرف لبنیات دچار مشکلاتی چون جوش و اگزما می شوند.)
 • احمدرضا زنبوری
 • ۰
 • ۰
یکی از مهم‌ترین عوامل دندان درد پوسیدگی دندان است. باکتری‌های دهان از قند و نشاسته بجای مانده روی دندان‌ها تغذیه می‌کنند و از خود اسیدهایی را تولید می‌کنند که به تدریج مینای دندان را از بین می‌برند.

اسیدهای تولید شده توسط باکتری‌ها موجب دندان درد می‌شود. در ادامه راه‌حل‌هایی را به شما می‌گوییم که می‌تواند شما را از شر دندان درد خلاص کند.

 

درمان درد دندان در چند دقیقه

قرقره کردن روغن برای جلوگیری از عفونت دندان‌ها

اصلی‌ترین مزیت قرقره کردن روغن این است که این کار از میزان باکتری‌های مضر در دهان می‌کاهد. از این رو، احتمال عفونت دندان‌ها هم به مراتب کم می‌شود. کافی است دو قاشق غذاخوری روغن در دهانتان ریخته و بین 15 تا 20 دقیقه آن را قرقره کنید. اگر این کار را چند روز پشت هم انجام دهید، شاهد سفید شدن دندان‌ها خواهید بود. علاوه بر آن، از بوی بد دهان نیز جلوگیری خواهید کرد.
 
شاید این مسئله کمی برای شما عجیب باشد! اما قرقره کردن روغن ریشه در «آیورودا» دارد. آیورودا علمی باستانی و کهن و به معنای «علم زندگی» است که کانون آن در هند بوده است. در آیورودا از گیاهان طبی، ماساژ و یوگا برای درمان بیماران استفاده می‌شود. بهترین زمان برای قرقره کردن روغن که یکی از گزینه‌های آن روغن نارگیل است، مصرف آن به صورت ناشتا است.درمان درد دندان در چند دقیقه

زنجبیل

ریشه تازه زنجبیل را در آب خیس کرده و با آن قرقره کنید.
 
چای کیسه‌ای برای دندان درد

چای سیاه به دلیل ساختاری که دارد می‌تواند موقتا تورم لثه‌ها را کاهش و درد را نیز تسکین دهد.
 
سیر

یکی دیگر از درمان‌های خانگی که برای تسکین دندان درد به کار می‌ِآید سیر است. در واقع می‌توان گفت که سیر در درمان بسیاری از دردها معجزه می‌کند و دندان درد تنها یکی از آن موارد است. اما سیر چگونه می‌تواند در این مسئله کمک کننده باشد؟ برای این کار بهتر است یک یا دو حبه سیر کوچک را در دهانتان گذاشته و آن‌ها را به آرامی بجوید.
 
اگر از این کار خوشتان نمی‌آید یک کار دیگر هم می‌توانید انجام دهید: یک حبه سیر را برداشته و آن را خرد کنید و با نمک خوراکی مخلوط کنید. برای این کار حتی از مخلوط پودر سیر و نمک هم می‌توانید استفاده کنید. سپس این مخلوط را بر روی دندانی که درد می‌کند بگذارید. البته این رویه را برای چند روز متوالی انجام دهید.
 
برگ میوه گواوا

گزینه‌ی دیگر استفاده از برگ میوه گواوا است. برای این منظور کافی است دو یا سه برگ گواوا را هنگام دندان درد بجوید. شیوه دیگر نیز این است که می‌توانید چند برگ میوه گواوا را داخل آب جوش انداخته و کمی به آن نمک اضافه کنید. سپس اجازه دهید تا محلول خنک شود که بتوانید با آن دهان‌شویه کنید.


درمان درد دندان در چند دقیقه

برگ نعناع فلفلی

اگر دندانتان درد گرفت می‌توانید چند برگ نعناع فلفلی را بجوید. این کار به سرعت دندان دردتان را تسکین می‌دهد. اگر به هر دلیلی به برگ تازه این گیاه دسترسی نداشتید، می‌توانید از نعنای فلفلی خشک شده استفاده کنید.
 
نمک و فلفل

یکی از آسان‌ترین گزینه‌ها برای تسکین دندان درد استفاده از ترکیب نمک و فلفل است. این ترکیب جالب خاصیت ضد باکتریایی دارد و به همین دلیل است که تاثیر مثبت بر دندان درد می‌گذارد. طرز استفاده آن اما کمی خاص است. بهتر است مقداری نمک خوراکی و فلفل را با کمی آب ترکیب کنید تا حالت خمیری به دست آید. سپس آن ترکیب را روی دندانی که درد می‌کند بگذارید و اجازه دهید چند دقیقه‌ای روی آن بماند.
 
کیسه یخ

کیسه یخ نیز می‌تواند به دندان درد شما کمک کند. کافی است مقداری یخ را خرد کنید و آن را با گاز پانسمان یا دستمال تمیز بپیچانید و سپس بر روی صورت خود بگذارید.
 
میخک صدپر

میخک صدپر (Clove) یکی از بهترین‌های تسکین دهنده‌های درد دندان است. برای این کار دو عدد میخک صدپر را برداشته و با کمی روغن زیتون یا نوع دیگری از روغن‌های گیاهی ترکیب کنید. سپس آن را روی محل درد قرار دهید. کاری دیگری که می‌توانید انجام دهید این است که می‌توانید دهانتان را با ترکیبی از روغن میخک صدپر و آب بشویید.


درمان درد دندان در چند دقیقه

پیاز

پیاز هم به تسکین دندان درد کمک می‌کند، زیرا خواص ضدعفونی و ضد باکتریایی قدرتمندی دارد. هنگام دندان درد کافی است تکه‌ای پیاز خام را برداشته و آن را چند دقیقه بجوید.
 
زردچوبه برای تسکین درد ناشی از کرم خوردگی  دندان

با ترکیب نصف قاشق چای‌خوری زردچوبه و چند قطره روغن خردل مخلوطی غلیظ به دست می‎آید. این مخلوط را روی کرم‌خوردگی‌های دندانتان گذاشته و اجازه دهید 15 دقیقه روی آن باقی بماند. سعی کنید این کار را چندین بار انجام دهید.
 
آب نمک

آب نمک یکی از آسان‌ترین گزینه‌ها است که می‌تواند التهاب و دندان درد را تسکین دهد. طرز تهیه آن نیز بسیار ساده است. کافی است یک قاشق غذاخوری نمک خوراکی را داخل یک لیوان آب گرم ریخته و آن را حل کنید. 
 • احمدرضا زنبوری